Gáspár András Gimnázium Bihar

 

A bihari iskola rövid története

 

    Az oktatás kezdetei a XVI. század közepéig nyúlnak vissza.
    A reformáció térnyerését követően alakulnak ki az oktatás szervezettebb formái.
    A XVIII. században a faluban már két iskola, egy fiú és egy leányiskola működött a 6 és 12 év közötti gyerekek számára, akiket már tanulmányi előmenetelük alapján különböző osztályokba soroltak. Tanításukról a debreceni kollégiumban tanuló, de tanulmányaikat rövidebb-hosszabb időre megszakító diákok gondoskodtak jól meghatározott szempontok alapján.
    Ez időtájt általában 100-120 gyerek sajátította el az írást-olvasást, illetve a négy számtani alapműveletet a vallási ismeretek mellett. A XIX. század közepétől a református iskola mellé létesült egy római - katólikus iskola is. Az oktatás felekezeti jellege 1948-ig, az államosításig maradt meg. Ettől kezdve napjainkig a faluban csak állami oktatási intézmény létezik.
   Jelenleg az oktatás három szinten, iskola előtti (óvoda), elemi ( előkészítő és az I-IV) és gimnáziumi (V-VIII) szinten folyik román és magyar tannyelvű osztályokban, illetve csoportokban.
   Az oktatás több épületben folyik, melyeket az elmúlt években tanácsi és állami támogatással felújítottak, modernizáltak.
   A tantermeket kiegészíti egy jól felszerelt tornaterem és egy számítástechnika labor.